Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu EKG: Elektrokardiografia krok po kroku

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się w Twoim sercu, gdy bije? Elektrokardiogram, znany powszechnie jako EKG, to jedno zbadań, które pozwala ocenić funkcjonowanie naszego najważniejszego narządu. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie oznacza badanie EKG i dlaczego jest jednym z najczęściej wykonywanych badań kardiologicznych, to ten artykuł jest dla Ciebie.

1. Co to jest EKG?

Elektrokardiogram, czyli EKG, to badanie diagnostyczne wykorzystujące zapis elektrycznej aktywności serca. Samo badanie to całkowicie bezbolesna procedura, podczas której umieszcza się elektrody na skórze pacjenta, aby rejestrować elektryczne impulsy generowane i przewodzone przez serce. Te impulsy są następnie rejestrowane i przedstawiane w formie krzywej, znanej jako elektrokardiogram, lub inaczej- zapis EKG. Badanie EKG pozwala wykryć np. zaburzenia rytmu serca, zawał serca i chorobę wieńcową.

2. EKG spoczynkowe

EKG spoczynkowe jest najczęściej wykonywanym badaniem kardiologicznym, które stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne nie tylko kardiologów, ale też lekarzy medycyny sportowej, pediatrów czy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to najkrótsze, najprostsze i zupełnie bezbolesne badanie, pozwalające szybko ocenić podstawową czynność serca w spoczynku. To kluczowe narzędzie diagnostyczne jest niezwykle pomocne nie tylko w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i choroby wieńcowej, ale także przy badaniach kontrolnych sportowców oraz pacjentów przyjmujących określone grupy leków(np. SSRI/ SNRI, pochodne metylofenidatu itp.

3. Gdzie wykonać badanie EKG?

Istnieje wiele miejsc oferujących wykonanie badania EKG. Warto skorzystać z usług profesjonalnych placówek, które posiadają doświadczony personel, nowoczesny sprzęt i gdzie możliwa jest natychmiastowa analiza EKG przez kardiologa.

4. Jak przebiega badanie EKG?

Podczas badania EKG pacjent rozbiera się od pasa w górę, odsłania kostki i nadgarstki i kładzie się w wygodnej pozycji na plecach. Następnie na ciele pacjenta umieszcza się elektrody: klamerki na kostkach i nadgarstkach oraz jednorazowe naklejki na klatce piersiowej. Procedura jest zupełnie bezbolesna i szybka.

W poradni kardiologicznej Medservice w Warszawie do EKG spoczynkowego wykorzystujemy wysokiej klasy aparat Schiller, który oferuje doskonałą jakość zapisu oraz umożliwia podgląd EKG w czasie rzeczywistym, co skraca czas trwania badania do niezbędnego minimum.

5. EKG z opisem

Większość placówek oferuje badanie EKG bez opisu- wówczas pacjent otrzymuje tylko zapis badania, bez interpretacji lekarza specjalisty. W poradni kardiologicznej Medservice badanie EKG jest wykonywane zawsze z opisem kardiologa, co oznacza, że po zakończeniu badania lekarz odczytuje uzyskane wyniki, analizując krzywe i szereg parametrów, a pacjent otrzymuje pełny wynik. Opis jest gotowy ok.30-40 minut po zakończeniu badania.

6. Co warto wiedzieć przed badaniem EKG i jak się do niego przygotować

·        EKG nie wymaga specjalnych przygotowań ani pobytu w szpitalu.

·        EKG jest bezbolesne i nieinwazyjne.

·        Bezpośrednio przed badaniem unikaj spożycia kofeiny, alkoholu lub palenia wyrobów tytoniowych. Niektóre substancje mogą wpływać na wyniki EKG, dlatego warto unikać ich przed badaniem.

·        Strój: do badania pacjent odsłania kostki i nadgarstki oraz rozbiera się od pasa w górę. Warto ubrać się tak, aby łatwo zdjąć odzież z tych części ciała.

·        Czas trwania badania: EKG trwa bardzo krótko-najwyżej kilka minut.

·        Usytuowanie elektrod: elektrody są umieszczane na klatce piersiowej, kostkach i nadgarstkach. Przygotowanie skóry przed umieszczeniem elektrod może obejmować zwilżenie jej wodą lub żelem.

·        W czasie badania pacjent leży wygodnie na plecach. Ważne jest rozluźnienie mięśni i pozostanie w bezruchu.

·        Wyniki EKG: w poradni kardiologicznej Medservice badania EKG są analizowane przez kardiologa, który może zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości.

·        Kontekst kliniczny: interpretacja wyników EKG często wymaga uwzględnienia objawów pacjenta, przebytych chorób oraz aktualnie przyjmowanych leków.

·        Częstość powtarzania badań: W zależności od stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zalecić powtarzanie badań EKG w określonych odstępach czasu.

·        EKG dostarcza informacji o bieżącym stanie elektrycznym serca, jednak nie zawsze jest w stanie wykryć wszystkie rodzaje problemów sercowych.

 

5. EKG spoczynkowe z opisem dla dzieci

W wysokospecjalistycznej poradni Medservice badanie EKG wykonujemy u dzieci w każdym wieku, nawet u niemowląt. Wykonujemy także EKG u pacjentów w spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera, ADHD i u wszystkich wymagających indywidualnego podejścia. Przy każdym badaniu dostosowujemy warunki do możliwości- np. u niemowląt i małych dzieci jesteśmy w stanie wykonać badanie gdy dziecko jest na rękach u opiekuna lub siedzi. Większym dzieciom przed wykonaniem badania objaśniamy, na czym ono polega. Zamiast elektrod przyssawkowych do badania wykorzystujemy jednorazowe, łatwo zdejmowane naklejki, a dzięki nowoczesnemu aparatowi do EKG samo badanie trwa mniej niż minutę.

 

Badanie EKG to kluczowy krok w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Bezpieczne, szybkie i powszechnie dostępne, pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia serca. Jeśli zauważasz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim samopoczuciu, skonsultuj się z lekarzem i rozważ wykonanie badania EKG.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu EKG, skontaktuj się z nami. Eksperci MEDSERVICE odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

+48 459 59 88 88

Udostępnij wpis