Badanie EKG – co warto wiedzieć przed badaniem?

Badanie EKG – ile trwa, na czym polega i co warto wiedzieć przed badaniem?

EKG, czyli elektrokardiografia, jest jednym z podstawowych badań kardiologicznych, które pozwalają wykryć i ocenić m.in zaburzenia rytmu serca takie jak arytmia, a także kardiomiopatie, przebyty lub trwający zawał serca bądź chorobę wieńcową. To bezbolesne badanie można wykonać u pacjentów w każdym wieku, od pierwszych tygodni życia. Kiedy warto zrobić elektrokardiogram i jak przebiega badanie? Rozwiewamy wątpliwości w artykule.

Badanie EKG – kiedy je wykonać?

Wskazaniami do EKG są:

●    bóle (również ucisk, kłucie) w klatce piersiowej,

●    kołatania serca,

●    zawroty głowy,

●    omdlenia,

●    utraty przytomności,

●    przyspieszony/zwolniony rytm serca,

●    duszności,

●    zasłabnięcia,

●    szybka męczliwość,

●    zmniejszenie tolerancji wysiłku.

EKG – kto powinien udać się na badanie?

EKG warto powtarzać regularnie u pacjentów leczonych kardiologicznie lub psychiatrycznie – niektóre leki przeciwdepresyjne lub psychostymulujące mogą powodować wydłużenie odcinka QTc w EKG, specyficzne polekowe zaburzenia rytmu, nieodczuwalne przez pacjenta. Elektrokardiogram powinni także wykonywać sportowcy. Jako badanie kontrolne EKG  jest zalecane każdej osobie po 40 roku życia.

Badanie EKG jest również wskazane po przejściu cięższych infekcji, chociażby po grypie, anginie, zapaleniu górnych dróg oddechowych, szczególnie jeśli po wyzdrowieniu nie ustępuje męczliwość i występuje mniejsza tolerancja wysiłku. Czasami pacjenci mogą zostać skierowani na elektrokardiografię przed zabiegami przeprowadzanymi w znieczuleniu.

Jak się przygotować do badania EKG z opisem?

Badanie EKG nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Nie jest wskazane, aby godzinę przed zabiegiem pić pobudzające napoje z dodatkiem kofeiny czy palić papierosy. EKG nie powinno być bezpośrednio poprzedzone wysiłkiem fizycznym, a dzień przed nie należy pić alkoholu ani intensywnie ćwiczyć. Jeśli osoba, która przychodzi na badanie, zażywa leki na serce, powinna poinformować o tym wcześniej lekarza.

EKG spoczynkowe – jak wygląda krok po kroku?

EKG wykonuje pielęgniarka, natomiast wynik elektrokardiogramu ocenia lekarz. Badanie pacjent rozpoczyna od rozebrania się od pasa w górę i odsłonięcia kostek. Panie mogą zostać w staniku, jeśli nie noszą zabudowanego modelu sportowego. Pacjent w czasie badania powinien leżeć na plecach. W przypadku gdy nie jest to możliwe np. z powodu problemów z kręgosłupem, w MEDSERVICE podejmujemy próbę przeprowadzenia badania EKG na siedząco. Dla dzieci zmiana pozycji bywa uspokajająca i pozwalana bezproblemowe przeprowadzenie zabiegu.

Badanie polega na założeniu na lekko zwilżone wodą kostki i nadgarstki 4 elektrod w formie kolorowych klamerek oraz naklejeniu na klatce piersiowej 6 elektrod (naklejki), które również za pomocą klamerek podłącza się do urządzenia rejestrującego pracę serca.

Ważne jest, aby pacjent przez około pół minuty leżał spokojnie, bez ruchu. Mięśnie nie mogą być napięte, nie można ruszać rękami, nogami, głową – aparat wyłapuje każdy ruch, co może zaburzyć zapis EKG (tzw. artefakty ruchowe).

EKG spoczynkowe – ile trwa?

W poradni kardiologicznej MEDSERVICE w Warszawie do EKG spoczynkowego wykorzystujemy aparat Schiller Cardiovit FT-1, który oferuje doskonałą jakość zapisu i umożliwia podgląd EKG w czasie rzeczywistym. To skraca czas trwania badania do niezbędnego minimum – nie wymaga drukowania zapisu na długich taśmach papieru termoczułego i wielokrotnego powtarzania badania w celu uzyskania dobrego zapisu.

Jeśli pacjent współpracuje, to nawet uwzględniając czas poświęcony na rozebranie się do badania i zakładanie elektrod, jesteśmy w stanie wykonać je w 5–10 minut. Po założeniu elektrod osoba wykonująca zabieg włącza elektrokardiograf, który odbiera sygnały ze skóry pacjenta. Następnie są one wzmacniane i zapisywane na papierze w postaci zapisu EKG. Sam zapis zajmuje do minuty.

Bywa, że gdy u pacjenta podejrzewa się arytmię niemożliwą do zdiagnozowania za pomocą zwykłego EKG,  zostaje skierowany na badanie holter EKG, które rejestruje zapis czynności pracy serca pacjenta przez całą dobę w trakcie codziennych czynności oraz w czasie snu.

EKG spoczynkowe u dziecka

W Medservice wykonujemy dużo badań u dzieci, również u dzieci z ADHD, zespołem Aspergera, autyzmem. Wiemy, że wymaga to specjalnego podejścia: tłumaczymy dziecku wszystkie kroki i odpowiadamy na pytania, nigdy nie postępujemy na siłę. W czasie badania można dziecku puścić bajkę, czytać książkę. Warto przynieść ulubioną przytulankę czy kocyk –rzeczy, które pomogą dziecku poczuć się bezpiecznie i spokojnie.

Badamy również wiele dzieci uprawiających sport, potrzebujących kwalifikacji przed przyjęciem do szkoły sportowej lub przed obozami sportowymi.

 

Badanie jest bezbolesne, ale wiąże się z odczuwaniem bodźców – lekko zwilżamy wodą kostki i nadgarstki i zakładamy na nie klamry z metalową płytką, więc w miejscach przyłożenia (2 x 2 cm) można odczuwać chłód i bardzo delikatny ucisk (klamry obejmują ręce i nogi).Elektrody w formie naklejek zamieszczane na klatce piersiowej niektóre dzieci również opisują jako zimne, jednak oprócz tego nie zgłaszają innych skarg.

Dowiedz się więcej na temat możliwości, jakie daje kardiologia dziecięca

EKG spoczynkowe z opisem

Warto zaznaczyć, że badanie EKG powinno być opisywane przez lekarza z doświadczeniem. W poradni kardiologicznej MEDSERVICE badanie wykonujemy tylko z opisem lekarza, co oznacza, że po przeprowadzeniu badania zapis EKG jest wysyłany elektronicznie do gabinetu, a na wynik wraz z opisem wystarczy zaczekać ok. 30minut. Jeśli czas oczekiwania na wynik bardzo się wydłuża, proponujemy przesłanie wyniku drogą mailową, w zaszyfrowanym pliku PDF.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przebiegu badania, skontaktuj się z nami. Eksperci MEDSERVICE odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

+48 722 300 034

poradnia@medservice.pl

Udostępnij wpis